با تزریق ۱۷۰۰ تن مرغ به بازار قیمت مرغ کاهش یافت

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور با بیان اینکه شب گذشته 1700 تن مرغ به بازار تهران تزریق شد، گفت: این عرضه در روزهای آتی هم ادامه خواهد یافت، اما برای ثبات قیمت در بازار باید تولید حداقل 15 درصد افزایش یابد.

به گزارش رصد روز، عبدالعلی طهماسبی رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور گفت: با تزریق گسترده مرغ به بازار که از دو روز پیش آغاز شده، قیمت مرغ در بازار متعادل شده و به نرخ مصوب ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان  رسیده است، اما برای ثبات قیمت، تولید باید حداقل ۱۵ درصد افزایش یابد.

وی افزود: شب گذشته از سه استان گیلان،‌ مازندران و گلستان یک‌هزار تن و از استان‌های دیگر ۷۰۰ تن به بازار تهران تزریق شد و امروز بازار کاملاً اشباع شده است و در تمام نقاط شهر قیمت به کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان به فروش می‌رود، مگر اینکه کسی تخلفی بکند.

طهماسبی گفت: این تزریق مرغ در روزهای آتی هم اجرایی خواهد شد و هم‌اکنون معاونان وزارت جهاد کشاورزی در سه استان شمالی حضور دارند تا مراحل عرضه مرغ به بازار و به استان‌های دیگر به ویژه به تهران ادامه یابد.

وی در پاسخ به این سؤال  که چه تضمینی برای ادامه‌دار بودن تزریق مرغ به بازار وجود دارد؟ گفت:‌ آمارهای سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور (سماصط) نشان می‌دهد که جوجه‌ریزی به طور کامل انجام شده و نیاز کشور را در روزهای آتی برآورده می‌‌کند، ضمن اینکه تجربه گذشته نشان می‌دهد تزریق ۸۰۰ تا ۹۰۰ تن مرغ به میدان بهمن نیاز تهران را کاملاً برآورده می‌کند در حالی که شب گذشته ۱۷۰۰ تن از استان‌های دیگر به تهران مرغ آمده به علاوه خود استان هم تولید دارد.

آمار مصرف روزانه مرغ در تهران از ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ تن اعلام می شود و استان تهران تنها ۵ درصد نیاز داخل خود را تأمین می‌کند و بقیه از استان‌های دیگر تأمین می‌شود.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور تأکید کرد: عرضه مرغ به حدی رسیده که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در مازندران اعلام کردند که دیگر مرغ نمی‌خواهند.

طهماسبی در پاسخ به این سؤال که آیا این قیمت می‌تواند در ماه‌های آتی هم ثابت باشد؟ گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید تولید خود را حداقل ۱۵ درصد افزایش دهد تا قیمت به ثبات برسد.

 وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده ۱۱۵ میلیون قطعه جوجه ریزی شده است، در حالی که سال‌های گذشته آمار ۱۳۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی هم وجود داشت. با وجود این، تقاضا برای مرغ هم به دلیل گرانی گوشت افزایش یافته است.

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های زنجیره گوشت کشور دلیل گرانی قیمت مرغ در روزهای گذشته را دو نرخه بودن بازار عنوان کرد که در یک طرف مرغ دولتی ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان و در مغازه‌ها تا ۴۰ هزار تومان به فروش می‌رفت و حرص و ولعی در مردم ایجاد شده بود که یخچال‌های خود را پر از مرغ می‌کردند.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

فارس

مطالب مرتبط

آخرین اخبار