تداوم خروج سرمایه حقیقی از بازار سرمایه

بورس تهران روز گذشته را با کاهش تراز شاخص کل و افت تراز شاخص هم‌وزن و خروج سرمایه حقیقی از سهام پشت سر گذاشت. کاهش ارزش معاملات خرد در روز شنبه، این معیار را به سطح 3 همتی بازگرداند.

به گزارش رصد روز، بازار سهام در روند معاملات روز معاملاتی گذشته شاهد کاهش تراز شاخص کل هم‌وزن در کنار ریزش تراز شاخص کل بود. رشد شاخص‌ کل و هم‌وزن در ابتدای معاملات روز شنبه فعالان بازار سهام را به رشد تراز شاخص‌ها امیدوار کرد اما با این حال معاملات سهامی دیروز با روند خروجی ۱۸۹ میلیارد تومانی جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی، بازار سهام را دچار افت قیمتی کرد. دیروز هم‌زمان با خروج سرمایه حقیقی از بازار سهام، شاخص‌های سهامی وارد روندی نزولی شدند و در انتهای معاملات، تراز شاخص کل و هم‌وزن پایین‌تر از سطح ابتدای معاملات قرار گرفت.

در بین شاخص صنایع نیز صنعت مخابرات با ۶.۲ میلیارد تومان ورود پول حقیقی بالاترین میزان ورود پول حقیقی را در بین صنایع به ثبت رساند. صنعت سیمان با ۵.۴ میلیارد تومان و صنعت حمل و نقل با ۵.۲ میلیارد تومان در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. از سوی دیگر صنعت فلزات اساسی با ۴۵.۳ میلیارد تومان خروج پول حقیقی بیشترین میزان کاهش مالکیت حقیقی را به ثبت رساند و صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ۳۲.۴ میلیارد تومان و صنعت انبوه‌سازی با ۲۴.۹ میلیارد تومان دیگر صنایعی بودند که میزان بیشتری از مالکیت حقیقی خود را از دست دادند.

روند معاملات سهامی ۳۰ روز اخیر
بورس تهران در هفته‌ قبل شاهد کاهش متوسط ارزش معاملات خرد سهامی بود و بازار سهام بار دیگر با خالص منفی جریان پول حقیقی هفته مواجه شدند. ارزش معاملات خرد در روز شنبه با وجود افت هفته قبل، بار دیگر کاهش داشت و با افت ۱۴ درصدی به نسبت روز چهارشنبه تا سطح ۳ هزار و ۸۳۷ میلیارد تومان ریزش داشت.

ارزش صف‌های خرید سهام دیروز افزایش ۴ درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش ۱۸ درصد افت کرد. با این تفاسیر، ارزش صف‌های خرید به سطح ۵۶ میلیارد تومان صعود کرد و ارزش صف‌های فروش تا ۱۶۷ میلیارد تومان کاهش یافت.

روز معاملاتی گذشته سرانه خرید هر کد حقیقی از ۲۲.۱ میلیون تومان روز چهارشنبه تا ۲۰.۷ میلیون تومان کاهش داشت. دیروز سرانه فروش هر کد حقیقی نیز کاهش داشت و به ۲۳.۹ میلیون تومان رسید. با این اوصاف شکاف سرانه حقیقی همچنان به سمت فروشندگان سنگینی می‌کند.

پیش بینی بورس یکشنبه
با توجه به روند معاملات روز‌های اخیر ، قیمت‌های جهانی و خبر‌های اثرگذار بر روند معاملات؛ معاملات روز یکشنبه با سقف مقاومتی ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی شاخص کل آغاز خواهد شد. با در نظر گرفتن خروج پول حقیقی سنگین از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و خروج جریان پول حقیقی از موقعیت‌های سهامی، می‌توان تداوم این روند را برای معاملات امروز بازار سرمایه محتمل دانست اما احتمال ورود پول حقیقی به موقعیت‌های سهامی نیز در انتهای سال بالا است. بازار سهام در نیمه دوم معاملات سهام دیروز شاهد ریزش تراز شاخص‌ کل و هم‌وزن بود. بازار سهام روز شنبه با خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت احتمال حرکت سرمایه حقیقی به سمت موقعیت‌های سهامی و بازار‌های موازی را بالا برده است.

با این منوال پیش بینی می‌شود که بازار سهام امروز ارزش معاملات خردی در سطح ۳ تا ۶ همتی داشته باشد. بورس تهران احتمالاً معاملات امروز را با افزایش تراز شاخص‌های اصلی آغاز کند. احتمال بازدهی مثبت شاخص‌های اصلی بازار سهام و عملکرد بهتر شاخص کل به نسبت شاخص کل هم‌وزن در انتهای معاملات امروز بالا است. جریان پول حقیقی در سهام برای معاملات امروز منفی پیش بینی می‌شود و خروج پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت تداوم خواهد داشت. صفوف خرید سهام اندکی افزایش می‌یابد و در سمت صفوف فروش سهام نیز احتمال افزایش وجود دارد. احتمالاً در انتهای معاملات امروز سرانه خرید هر کد حقیقی در سطح ۲۰ میلیون تومانی قرار گیرد و سرانه فروش نیز در بالای ۲۲ میلیون تومان قرار گیرد. فرابورس تهران احتمالاً افزایش تراز بیشتری در شاخص‌های اصلی خود به نسبت بورس داشته باشد؛ اما احتمال شکاف بازدهی در بین شاخص کل و هم‌وزن فرابورس کاهش یابد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار