توافق رقم سبد معیشت کارگران

عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران درباره جلسه امروز شورای عالی کار گفت: توافق بر روی کلیات و مبنای محاسبه سبد معیشت صورت گرفته است، اما هنوز توافقی روی مبلغ نهایی انجام نشده است.

به گزارش رصد روز، حدود ۱۰ روز تا پایان سال باقی مانده است و تأکید نمایندگان کارگران تعیین عدد و رقم سبد معیشت و ورود به بحث مزد ۱۴۰۳ است. کارگری‌ها اعتقاد دارند دستمزد باید بتواند هزینه‌های معیشت کارگران را تأمین کند و از سوی دیگر دستمزد باید متناسب با ماده ۴۱ قانون کار و تورم باشد.

امسال چندین جلسه کمیته مزد ذیل شورای عالی کار تشکیل شد,، اما به نتیجه‌ای مشخص منجر نشد، چرا که در جلسات ابتدای کمیته مزد بحث مزد منطقه‌ای مورد بررسی قرار گرفت. از دو جلسه قبل نیز با توجه به سبد ارائه شده از سوی انیستیتو تغذیه نیز کارگران نسبت به کاهش کالری اعتراض داشتند و بیان می‌کردند، ارائه این سبد غذایی از سوی وزارت بهداشت به دلیل ارزان سازی سبد است. امروز ۲۱ اسفند ماه اولین جلسه شورای عالی کار در راستای تعیین مزد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود.

علیرضا میرغفاری، عضو کمیته مزد و عضو کانون عالی انجمن صنفی کارگران درباره آخرین وضعیت هزینه‌های سبد معیشت می‌گوید: توافق بر روی کلیات و مبانی محاسبه سبد معیشت صورت گرفته است. اما هنوز به توافق روی مبلغ نهایی میان گروه کارگری، کارفرمایی و دولت در کمیته مزد صورت نگرفته است.

وی ادامه داد:برخی اقلام از سبد کارگران حذف شده است و نمایندگان کارگری پافشاری بر روی برگرداندن این اقلام در محاسبه سبد غذایی کارگران دارند و همین باعث شده است که مبلغ سبد به اشتباه ارزان شود و در نتیجه به منظور تلاش برای اصلاح عدد و رقم سبد معیشت به توافق نرسیدیم.

میرغفاری گفت: اثر حجم کالری کاهش یافته و اقلام حذف شده در سبد را وقتی محاسبه کنیم حدود ۲ تا ۳ میلیون می‌شود، بنابراین ایستادگی طرف کارگری این است که پای ارقام عدد و معیشت کارگران پافشاری کند.

میرغفاری با اشاره به اینکه امروز ۲۱ اسفند ماه جلسه اول شورای عالی کار برای بررسی موضوع حداقل مزد ۱۴۰۳ برگزار می‌شود گفت: هنوز بحثی درباره موضوع محاسبه نرخ تورم مبنای بانک مرکزی و سایر مباحثی که مربوط به شورای عالی کار است، انجام نشده و از نظر اصولی ابتدا باید کمیته مزد ارزیابی فنی خود از سبد حداقل معیشت را به شورای عالی کار ارائه کند و سپس شورا درباره مزد تصمیم بگیرد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار