دختر چشم رنگی و زیبا سعید راد+ عکس

تصاویری از سعید راد و فرزندانش در فضای مجازی پر بازدید شده است.

به گزارش رصد روز، سعید راد بازیگر مشهور ایرانی است. احمدسعید حق پرست راد با نام هنری سعید راد ، بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون ۴ آبان ۱۳۲۶ در تهران متولد شد

این بازیگر دو بار ازدواج کرده است و دو فرزند دارد.

احمد سعید حق‌پرست راد (زاده ۴ آبان ۱۳۲۳) بازیگر ایرانی است. او فعالیتش را پیش از انقلاب ۱۳۵۷ آغاز کرد و در آن زمان برای بازی در صبح روز چهارم (۱۳۵۱) و تنگنا (۱۳۵۲) دو جایزه از جشنوارهٔ سینمایی سپاس کسب کرد. او پس از بازی در فیلم عقاب‌ها (۱۳۶۳) ممنوع التصویر شد و ایران را ترک کرد. او در سال ۱۳۷۸ پس از سال‌ها دوری از سینما به ایران بازگشت و حرفهٔ خود را ادامه داد. او برای بازی در گیرنده (۱۳۹۰) دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد از جشنواره فیلم فجر را کسب کرد و افسر نظامی ولی‌الله فلاحی را در چ (۱۳۹۲) به تصویر کشید.

زندگی
احمد سعید حق‌پرست راد در ۴ آبان ۱۳۲۳ در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. پدر سعید از افسران حزب توده بود که در زمان کودکی راد در جریان یک پرواز آزمایشی سقوط کرد و جان سپرد. او بعد از پنج سالگی به همراه خانواده به محله‌ای در شمیران، درکوچهٔ «فردوسی» که در حوالی خانهٔ جلال آل‌احمد، نیما یوشیج، علی آزاد و داریوش رفیعی بود، آمد. وی دوران تحصیلات ابتدایی را در مدرسهٔ نیکی علاء و دوران دبیرستان را در مدرسهٔ شاپور تجریش (نام دیگر رشید یاسمی) که محل کنونی موزه سینما است، گذراند.جلال مقدم دبیر انشاء او در مقطع اول دبیرستان بوده‌است.

رشته تحصیل راد طبیعی (تجربی) بود. پس‌از پایان تحصیلات متوسطه، مقطع دانشگاهی را در دانشگاه کشاورزی کرج (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران) ادامه داد. او در ادامهٔ جوانی از جذب خود به رشتهٔ بولینگ می‌گوید و در این رشته به قهرمانی نیز رسید. از اساتیدش در این رشته از کامبیز کیانی و محمد شهریاری یاد می‌کند. پاتوق او در مجموعه فرهنگی ورزشی شهید چمران (بولینگ پرسپولیس: علی عبدُه) بوده‌است. از خاطراتش در این مجموعه پیرامونِ دیدار علی زرین‌دست می‌گوید که از طرف او به سعید راد پیشنهاد بازیگری شده‌است که در جواب نه می‌گوید.

همچنین به حضور برادر علیرضا زرین‌دست، محمد زرین‌دست (تونی) در آنجا اشاره می‌کند که هاشم خان (محمد زرین‌دست) را در آنجا به نمایش گذاشته‌است. از سال ۱۳۴۷ به فعالیت در سینما پرداخت. در سال ۱۳۵۰، با بازی در فیلم فاتحین صحرا بازیگری را آغاز کرد.

راد در گفتگو با فریدون جیرانی در برنامه آپارات شماره ۱۱ به این نکته اشاره می‌کند که عباس شباویز به دلیل همزمانی ساخت فیلم همای سعادت (تاپی چاناکیا، ۱۳۵۰)، این پروژه باعث شد مدتی متوقف بشود که در نهایت سعید راد به دلیل هم‌ذات‌پنداری بسیار با کلیت و سوژهٔ فیلم سهم خود را در یک آژانس تبلیغاتی فروخت و در این کار تزریق کرد. اما باز در نهایت کار به اتمام نرسید و مجدداً فیلم دچار وقفه شد. این‌بار باربد طاهری (داماد عباس شباویز) به پروژه اضافه می‌شود و سهم راد را تسویه می‌کند و تهیه‌کنندگیِ دوم را برعهده می‌گیرد.

راد در فیلم هزار بار مردن در کنار علی آزاد و مهدی فخیم‌زاده نقش آفرینی کرد. او اواسط دههٔ ۱۳۶۰ بعد از ممنوع‌التصویر شدن، ایران را ترک کرد و مدتی در لاهور، پاکستان، هند، کانادا و ایالات متحدهٔ آمریکا زندگی کرد. او در سال ۱۳۷۸ به وطن بازگشت و پس از سال‌ها دوری از سینما، در دوئل به کارگردانی احمدرضا درویش ایفای نقش کرد. او همچنین پدربزرگ آدام همتی، بازیکن فوتبال ایران، است.

فیلم های سینمایی:
آقای لر به شهر می‌رود (۱۳۵۶)
خاکستری (۱۳۵۶)
سفر سنگ (۱۳۵۶)
سکوت بزرگ (۱۳۵۶)
هزار بار مردن (۱۳۵۶)
همراهان (۱۳۵۶)
جدال (۱۳۵۵)
قاصدک (۱۳۵۵)
دزد سوم (۱۳۵۴)
دو آقای با شخصیت (۱۳۵۴)
شرف (۱۳۵۴)
کمین (۱۳۵۴)
هدف (۱۳۵۴)
آب (۱۳۵۳)
خشم و خون (۱۳۵۳)
کنیز (۱۳۵۳)
مرد شب (۱۳۵۳)
مسلخ (۱۳۵۳)
تنگنا (۱۳۵۲)
تیغ آفتاب (۱۳۵۲)
خروس (۱۳۵۲)
خورشید در مرداب (۱۳۵۲)
سالومه (۱۳۵۲)
صادق کرده (۱۳۵۱)
صبح روز چهارم (۱۳۵۱)
طغرل (۱۳۵۱)
کافر (۱۳۵۱)
مردی در طوفان (۱۳۵۱)
الکلی (۱۳۵۰)
خداحافظ رفیق (۱۳۵۰)
فاتحین صحرا (۱۳۵۰)

فیلمهای سعید راد بعد از انقلاب
سریال های تلویزیونی:
ترور خاموش (۱۳۹۷ احمد معظمی)
دل (۱۳۹۷ منوچهر هادی) – شبکه نمایش خانگی
زنده به گور (۱۳۹۴ علی جناب) – فیلم ویدیوئی
سرزمین کهن (۱۳۹۲ کمال تبریزی)
در چشم باد (۱۳۸۹–۱۳۸۸ مسعود جعفری جوزانی)
تله‌فیلم (فیلم تلویزیونی):
ساعت به وقتِ صفر (۱۳۹۰)

فیلم های سینمایی:

امپراتور جهنم (۱۳۹۵)
عشق و جنون (۱۳۹۲)
پایان خدمت (۱۳۹۲)
چ (۱۳۹۱)
گیرنده (۱۳۹۰)
پروانگی (۱۳۸۹)
دوئل (۱۳۸۲)
عقاب‌ها (۱۳۶۳)
دادشاه (۱۳۶۲)
عبور از میدان مین (۱۳۶۲)
برزخی‌ها (۱۳۶۱)
خط قرمز (۱۳۶۰)
فرمان (۱۳۶۰)
مرز (۱۳۶۰)
با عشق مردن (۱۳۵۷)
ساخت ایران (۱۳۵۷)
گدای اشراف‌زاده (۱۳۵۷)

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط