فروش نفت ایران به رغم تحریم‌ها ادامه دارد

به گزارش رصد روز، صادرات نفت ایران از اواخر سال ۲۰۲۰ با وجود ادامه تحریم‌های آمریکا که از سوی دولت ترامپ وضع شده اند، رشد کرده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا که در ژانویه بر سر کار آمد، بازگشت به مسیر دیپلماسی را پیشنهاد کرد که ترامپ رها کرده بود.

صنعت نفت به دقت به سطح صادرات نفت ایران چشم دوخته که در صورت رشد سریع ممکن است توازن بازار جهانی را دستخوش تغییر کند. در گذشته، سایر صادرکنندگان نفت اوپک برای تعدیل تاثیر بازگشت صادرات نفت ایران روی قیمتها، تولیدشان را کاهش داده بودند.

شرکت پترولجستیک به رویترز اعلام کرد صادرات نفت ایران از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کاهش ماهانه داشته، اما نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بالاتر است. این شرکت در ابتدا صادرات مارس را کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده بود.

دانیل گربر، مدیرعامل پترولجستیک به رویترز گفت: صادرات در این سطح طولانیتر از انتظار ما ادامه پیدا کرده و با مذاکرات سازنده‌ای که در وین در جریان است، ممکن است هرگز شاهد بازگشت به رکورد پایین سال ۲۰۲۰ نباشیم.

مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی درباره توافق برجام از اوایل آوریل در جریان است و هفته آینده بر اساس پیشرفتی که تاکنون حاصل شده است، ادامه پیدا می‌کند.

یک منبع آگاه در یک شرکت دیگر اظهار کرد صادرات نفت ایران در دو هفته اول آوریل پایین ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز در مارس است، اما این آمار می‌تواند بازبینی شود.

هیچ آمار دقیقی درباره صادرات نفت ایران وجود ندارد. پترولجستیک و سایر شرکت‌ها میزان صادرات نفت ایران را با ردگیری نفتکش‌ها برآورد می‌کنند. اما نفتکش‌ها می‌توانند دستگاه ردیاب ماهواره‌ای خود را خاموش کرده و برنامه سفرش را تغییر دهند یا از تاکتیک‌های دیگری استفاده کنند که ردگیری آن‌ها را دشوارتر می‌کند.

رفع تحریم‌های آمریکا به ایران امکان خواهد داد صادرات نفت خود را به ۲.۵ میلیون بشکه در روز برگرداند که آخرین بار در سال ۲۰۱۸ هنگامی که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، مشاهده شد.

بر اساس گزارش رویتر، بازرگانان، تحلیلگران و شرکت‌های اطلاعات انرژی اعلام کرده اند چین در ماه‌های اخیر نفت بیشتری از ایران خریداری کرده است. یک بازرگان چینی با اشاره به نفت ایران، به رویترز گفته بود این بشکه‌های حساس مانع عرضه از نقاط دیگر شده اند، زیرا بسیار ارزان هستند.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی اواخر مارس اعلام کرده بود افزایش اخیر صادرات نفت ایران به چین و برداشت نفت از ذخایر، در ضعف بازار نفت سهیم بوده و تلاش‌های اوپک پلاس برای محدودیت عرضه و تقویت قیمت‌ها را تحلیل برده است. بنا بر برآورد تحلیلگران و معامله گران نفت، چین بزرگترین خریدار نفت ایران بوده و وارداتش از ایران در مارس به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

 

 

 

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا