قیمت مرغ در هرسال ۸۹ درصد گران شد / افزایش ۱۲۵۵ درصدی قیمت مرغ طی ۱۴ سال

نکات برگزیده مطلب
  • بررسی ها نشان میدهد که قیمت مرغ از سال 86 تا کنون 1255 درصد افزایش قیمت داشته که این یعنی در هرسال شاهد رشد 89 درصدی محصولی بودیم که در سبد غدایی خانوار اهمیت ویژه ای دارد.

به گزارش اختصاصی رصد روز ، مرغ در سالی که گذشت پرحاشیه ترین محصولی بود که علیرغم اهمیت غذایی آن در سبد خانوار نسبت به افزایش قیمت آن در سالهای گذشته بی توجهی شده و رند لجام گسیخته افزایش قیمت مرغ طی سالهای گذشته اولین سؤالی را که به ذهن متبادر می کند این است که سیاست های مهار تورم از کدام فیلتر عبور می کند که در مهار قیمت یک محصول اینطور سوءمدیریت مشاهده می شود.

بررسی ها نشان میدهد که طی ۱۴ سال قیمت مرغ هزار و ۲۵۵ درصد گران شده و عمق فاجعه زمانی مشخص می شود که می بینیم که از سال ۸۹ به طور میاینگین قیمت این محصول برای سفره خانوار هرسال ۸۹ درصد افزایش قیمت داشته و این در حالیست که در تمام این سالها شعار مهار تورم در تمام دولتها شنیده می شد و وزرای اقتصاد و صمت نیز متفق القول روی این مسئله اذعان داشتند. در سال ۸۶ قیمت مرغ کشتار به طور میانگین ۱۸ هزار و ۹۳ ریال بود که این میزان با تورم ۱۲۵۵ درصدی به ۲۴۵ هزار و ۲۸۳ ریال در شهریور ۱۴۰۰ رسید. در ۱۶۸ ماه گذشته به طور میانگین قیمت مرغ هرماه ۷.۴ درصد افزایش داشته که این موضوع تنها یک شائبه را می تواند به صورت قوی مطرح کند و آن اینکه آیا با چنین وضعیتی می توان امیدوار بود که روند کنترل نقدینگی و تورم در کشور مهار شود در حالیکه قیمت یکی از مهمترین محصولات در سبد خانوار خود را به دور از هر گونه حسن تدبیری می بیند؟

  ارزش پالایش یکم 31 شهریور 1400

 

جدول افزایش قیمت مرغ

 

این اتفاق در شرایطی می افتد که در سال ۸۶ حداقل حقوق کارگران ۱۸۳ هزار تومان که در سال ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان رسیده است که اگر بنا باشد مجموع افزایش قیمتها در سالهای گذشسته در حوزه هایی مانند انرژی ، مسکن ، اقلام اساسی ، پوشاک ، لوازم خانگی و خودرو را محاسبه کنیم چندین برابر بیش از افزایش حداقل حقوق کارگران از سال ۸۶ تا کنون خواهد بود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا