پیش بینی بورس فردا سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی بورس فردا سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱، شاخص کل امروز با افزایش حدود یک هزار واحدی همراه شد که عملاً می‌توان گفت نسبت به روز گذشته تغییری را تجربه نکرد. همچنین نگاهی به روند تغییرات شاخص کل در طول روز نشان می‌دهد که از میانه بازار شاهد کاهش شاخص کل بودیم که حاکی از افزایش فشار فروش است.

پیش بینی بورس فردا سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱

این موضوع بیش‌تر ناشی از معاملات منفی نمادهای فلزات اساسی است؛ معاملات منفی فلزات اساسی پس از بازگشایی بازارهای جهانی شاید دلیل معاملات منفی امروز این گروه باشد. فولاد با ۵۶۳ واحد و فملی با ۴۲۵ واحد بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. بر خلاف فلزات اساسی،‌ نفت معاملات مثبتی را تجربه کرد و همچنان نفت برنت بالای ۱۰۰ دلار معامله می‌شود با این وجود شاهد معاملات قوی در ‌پالایشی‌ها نبودیم و معاملات این گروه در محدوده صفر تابلو دنبال شد. این در حالی است که این امید وجود داشت بازگشایی بازارهای جهانی، بتواند محرکی برای شاخص کل به ویژه برای اوره سازان و پالایشی‌ها باشد. با این وجود به نظر می رسد که صحبت‌های رییس فدرال رزرو در خصوص افزایش نرخ بهره و همچنین شرایط نه چندان مناسب اقتصاد چین،‌ ترس را به جان بازارهای جهانی انداخته است.

فشار فروش در برجامی‌ها هم همچنان بالاست و به طور مشخص خودرویی ها شاهد بیش‌ترین عرضه در معاملات امروز بود این در حالی است که ارزش گذاری بلوک خساپا هم نتوانست رنگ سبز را به خودرویی ها برگرداند. بانکی ها اما امروز نسبت به خودرویی ها معاملات متعادل‌تری را دنبال کردند.

شاخص هم وزن هم با افزایش بیش از ۲هزار واحدی دوباره وارد کانال ۴۱۰ هزار واحدی شد و برخلاف شاخص کل،‌در طول روز روند افزایشی خود را حفظ کرد؛ موضوعی که نشان می دهد برخلاف نمادهای بزرگ، شرایط تقاضا در نمادهای کوچک بازار بهتر بوده است. هر چند که در خصوص شاخص هم وزن هم هر چقدر به پایان بازار نزدیک می شدیم،‌ شیب افزایش شاخص کم تر می شد که نشان از افزایش فشار فروش در کلیت بازار است.

ارزش معاملات خرد امروز دوباره به زیر سه هزار میلیارد تومان رسید و برابر با ۲هزار و ۹۱۸ میلیارد تومان بود.

امروز ۱۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد که نشان می‌دهد نسبت به روز گذشته،‌ شدت خروج پول حقیقی کاهش یافته است؛ روز یکشنبه شاهد خروج ۲۱۷ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم. با این وجود روند ورود (خروج) پول حقیقی در طول معاملات امروز نشان می دهد که از میانه های بازار شاهد افزایش فروش حقیقی‌ها بودیم؛ تا ساعت ۱۱،‌ حقیقی‌ها حدود ۲۴ میلیارد تومان وارد بازار کردند اما در یک ساعت و نیم پایانی بازار شاهد خروج ۳۵ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار بودیم.

وبانک امروز با ورود حدود ۲۴ میلیارد تومان پول حقیقی،‌ رکورددار بازار امروز بود؛ ذوب با ۲۲ و خراسان با ۱۳ میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی ورود پول حقیقی بودند. در نقطه مقابل، شستا و خاور با ۱۴ و سامان با ۱۲ میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.

گروه فلزات اساسی با حدود ۳۰ میلیارد تومان،‌بیش‌ترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند؛ زراعت با ۹ و انبوه‌سازی با ۵ میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی ورود پول حقیقی قرار داشتند. در نقطه مقابل، بانک ها و موسسات اعتباری با ۲۳، بیمه و صندوق بازنشستگی با ۱۳ و استخراج کانه‌های فلزی با ۸ میلیارد تومان نیز بیش‌ترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 8 شهریور 1401

پیش بینی بورس فردا سه شنبه ۸ شهریور ۱۴۰۱

گروه های برجامی و به طور مشخص خودرویی‌ها و بانکی‌ها به نظر نمی رسد شرایط متفاوتی را نستب به دو روز گذشته داشته باشند؛ در حقیقت تردیدهای برجامی آفت جان این نمادها شده است. اما شاید یک اتفاق بتواند بازار فردا را برای خودرویی‌ها متفاوت کند و آن هم مربوط به قیمت گذاری بلوک سایپا است؛ بر اساس اطلاعیه منتشر شده قیمت پایه هر سهم خساپا ۳۳۴ تومان برآورد شده است؛ این در حالی است قیمت تابلوی روز یکشنبه سایپا حدود ۲۰۸ تومان بود که به معنای اختلاف بیش‌ از ۶۰ درصدی است. همین موضوع منجر شد بر خلاف سایر نمادهای خودرویی شاهد افزایش تقاضا برای این نماد باشیم. با این وجود با توجه به جو بازار و به طور مشخص گروه خودرویی،‌ این نماد هم با افزایش عرضه همراه شد. شاید موضوع ارزشگذاری بتواند این نمادها را از شرایط برزخ برجامی نجات دهد.

بازگشایی بازارهای جهانی هم بیم و امیدهایی را به همراه دارد؛ آخرین صحبت‌های رییس فدرال رزرو همچنان نشان می دهد که این بانک در افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم جدی است؛ موضوعی که با واکنش منفی بازارهای جهانی همراه شد. اگر در بازگشایی بازارها همچنان نفت برنت بالا صد دلار باقی بماند و اوره به روند صعودی خود ادامه دهد،‌احتمالا دوباره شاهد افزایش تقاضا در پالایشی ها و اوره سازان باشیم. اما شاید سایر کامودیتی ها شرایط متفاوتی را نسبت به امروز تجربه نکنند.

خبرهای برجامی هم که دیگر پای ثابت این روزهای بورس شده است؛ فعلاً باید منتظر پاسخ ایران به نامه آمریکا باشیم. هر خبری از مذاکرات و به ویژه پاسخ ایران به نامه آمریکا می تواند ورق بازی را به طور کلی برگرداند.

نمودار تکنیکالی شاخص کل

اگر به چارت شاخص کل در تایم فریم هفتگی نگاهی بیاندازیم؛ یک محدوده فشرده سنگین را مشاهده می کنیم. در حقیقت شاخص کل در محدوده مقاومتی میانگین متحرک ۲۵ روزه و محدوده حمایتی میانگین متحرک ۵۰ روزه قرار دارد. در این شرایط محدوده یک میلیون و ۴۶۰ هزار واحدی و یک میلیون و ۴۲۵ هزار واحدی، منطقه فشرده شاخص کل است که طی ۵ هفته گذشته در این محدوده در حال نوسان است. حرکت به بالا یا پایین از این محدوده نیاز به تقاضا و عرضه بالایی دارد که در شرایط کنونی چنین نیرویی در بازار دیده نمی شود. بنابراین در شرایط کنونی به نظر می رسد که ادامه روند نوسانی شاخص کل محتمل ترین سناریو پیش رو باشد.

Untitled

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا