پیش بینی وضع هوا فردا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ / کاهش ۱۰ درجه ای دما در استان های شمالی

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، پیش بینی وضع هوا فردا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱، سازمان هواشناسی با اشاره به وقوع پدیده گرم‌باد و ذوب شدن برف در ارتفاعات نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها، احتمال کولاک برف و بهمن در برخی استان‌ها هشدار داد.

پیش بینی وضع هوا فردا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ضمن اشاره به حاکمیت جو پایدار در کشور تا سه شنبه (۱۶ فروردین) ازافزایش تدریجی دما و وزش باد نسبتا شدید جنوبی و کاهش دما تا ۱۰ درجه سانتیگراد در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل از سه شنبه خبر داد.

صادق ضیاییان  درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد:از امروز تا سه شنبه (۱۴ تا۱۶ فروردین) در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار حاکم است.

وی با اشاره به وزش باد گرم در برخی مناطق کشور طی امروز و فردا(۱۴ و۱۵ فروردین) گفت: در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل به‌ویژه در دامنه و ارتفاعات اردبیل و گیلان افزایش تدریجی دما و وزش باد نسبتا شدید جنوبی رخ می‌دهد.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: اواخر وقت دوشنبه و سه شنبه در ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان افزایش ابرناکی و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود همچنین سه شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل دما بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد و چهارشنبه (۱۷ فروردین) در برخی مناطق شمال غرب کشور رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود، همچنین سرعت وزش باد در غرب، شمال غرب، جنوب شرق و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز افزایش می‌یابد که خیزش گرد وخاک و کاهش کیفیت هوا در مناطق مستعد انتظار می‌رود.

به گفته ضیاییان پنج شنبه (۱۸ فروردین) در برخی مناطق شمال غرب، غرب سواحل دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز مرکزی رگبار پراکنده رخ می‌دهد همچنین در نیمه غربی، مرکز و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک بیش‌بینی می‌شود.

وی اضافه کرد: از ظهر دوشنبه تا بعدازظهر سه شنبه دریای خزر مواج پیش‌بینی می‌شود.

پیش بینی وضع هوا فردا 15 فروردین 1401

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۵ فروردین‌ماه) نیمه‌ابری و به‌تدریج ابری و از بعد از ظهر وزش باد با حداقل دمای ۱۶ و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتیگراد و برای روز سه‌شنبه (۱۶ فروردین‌) قسمتی ابری تا نیمه ابری همراه با وزش باد گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۴ و ۱۵ فروردین‌) بندرعباس با دمای ۳۹ و ۳۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و شهرکرد با دمای ۳- و ۱- درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی برای آسمان استان تهران طی امروز و فردا (۱۴ و ۱۵ فروردین) ابری و نیمه ابری همراه با افزایش نسبی دما و وزش باد ملایم و از دوشنبه کاهش نسبی دما و بارش باران پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، آسمان استان تهران طی امروز تا بعدازظهر دوشنبه (۱۴ تا ۱۵ فروردین) قسمتی ابری گاهی نیمه ابری همراه با وزش باد ملایم و افزایش تدریجی دما و از بعد از ظهر دوشنبه تا پنجشنبه (۱۵ تا ۱۸ فروردین) نیمه ابری گاهی ابری همراه با وزش باد در برخی مناطق وزش باد شدید و گاهی خیلی شدید و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

همچنین از اواخر وقت چهارشنبه (۱۷فروردین) و طی روز پنج شنبه در بعضی ساعات بارش باران در برخی مناطق همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد بارش تگرگ مورد انتظار است.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه با کمینه دمای منفی ۱ درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته بوده‌ است.

همچنین آسمان تهران فردا (۱۵ فروردین ماه) نیمه ابری همراه با وزش باد با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۷ درجه سانتیگراد و طی سه‌شنبه (۱۶ فروردین ماه) قسمتی ابری تا نیمه‌ابری و وزش باد وگاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۱۵ و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی از امروز تا سه‌شنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایداری حاکم است، امروز و فردا با توجه به وزش گرم‌باد افزایش تدریجی دما و وزش باد نسبتا شدید جنوبی در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل به‌ویژه در ارتفاعات اردبیل و گیلان روی می‌دهد.

افزایش تدریجی دما در استان تهران

اواخر وقت فردا و سه‌شنبه در ارتفاعات استان‌های گیلان، مازندران و گلستان افزایش ابرناکی و بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. همچنین سه‌شنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل دما ۶ تا ۱۰ درجه کاهش می‌یابد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز چهارشنبه در برخی مناطق شمال غرب کشور رگبار پراکنده پیش‌بینی شده  و سرعت وزش باد در غر، شمال غرب، جنوب شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز افزایش می‌یابد که خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا را به‌دنبال دارد.

پنجشنبه در برخی مناطق شمال غرب، سواحل دریای خزر و استان‌های واقع در دامنه‌‌های جنوبی البرز رگبار پراکنده روی می‌دهد. در نیمه غربی، مرکز و استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید و در مناطق مستعد گردوخاک روی می‌دهد.

توصیف سامانه: وزش باد گرم جنوبی، افزایش دما و ذوب برف در ارتفاعات

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۵

نوع مخاطره: افزایش دما و ذوب شدن برف در ارتفاعات، وزش باد شدید در ارتفاعات گیلان و اردبیل، کاهش رطوبت.

منطقه اثر: گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات استانهای اردبیل، قزوین، البرز، تهران.

اثر مخاطره: افزایش دبی آب رودخانه‌ها و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها به علت ذوب برف؛ احتمال کولاک و بهمن در ارتفاعات پوشیده از برف؛ افزایش پتانسیل آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع؛ احتمال آسیب به سازه‌های موقتی و سست، گلخانه‌ها، تابلوها و بنرهای تبلیغاتی در دامنه و ارتفاعات گیلان و اردبیل.

توصیه: احتیاط در تردد در جاده‌های کوهستانی و فعالیت‌های کوهنوردی؛ اجتناب از اطراق و چادر زدن در مناطق بهمن خیز و حاشیه رودخانه‌ها؛ تمهیدات لازم برای پیشگیری از حریق در جنگل‌ها؛ اجتناب از روشن کردن آتش در مراتع و عرصه‌های جنگلی و رها کردن آن؛ محکم کردن سازه‌های موقتی، تابلوهای تبلیغاتی، پوشش گلخانه‌ها و ..، مراقبت از محصولات کشاورزی آسیب پذیر از گرما.

توصیف سامانه: گرم باد و افزایش دما

زمان پایان: دوشنبه ۱۴۰۱/۰۱/۱۵

نوع مخاطره: افزایش نسبی دما میانگین ۴ تا ۸درجه و وزش باد شدید در ارتفاعات به‌ویژه در ارتفاعات گیلان.

منطقه اثر: گیلان، مازندران

اثر مخاطره: احتمال خسارت به برخی محصولات کشاورزی و گلخانه‌ها.

توصیه: استحکام سازه‌ها و مدیریت دمای هوای داخل واحدهای گلخانه‌ای و مرغداری‌ها.

خودداری از برافروختن آتش در باغات، مزارع و عرصه منابع طبیعی.

خودداری از محلول پاشی، روغن پاشی و سم پاشی در باغات و مزارع به جهت حفظ سلامت کشاورزان و عدم هدر رفت، در هنگام وزش باد گرم.

ذوب شدن برف در ارتفاعات نسبت به سیلابی شدن مسیل‌ها

محافظت از بره‌ها و گوساله‌های تازه متولد شده در برابر آسیب‌های ناشی از افزایش دما و وزش باد.

هوادهی و اطمینان از استحکام سازه خزانه برنج، در مناطقی که احیاناً خزانه گیری شده است.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا