زنگ خطر؛ جمعیت کودکان ایران رو به کاهش است | باز هم پای دهه‌شصتی‌ها در میان است؟

به گزارش رصد روز ، شهلا کاظمی‌پور جمعیت‌شناس همزمان با ۲۰ نوامبر؛ روز جهانی کودک گفت: بر اساس آمار سال ۹۵، حدود ۷ میلیون کودک در بازه سنی صفر تا ۴ سال و حدود ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار کودک در بازه سنی ۵ تا ۱۰ سال در کشور داریم که علت بیشتر بودن آمار کودکان صفر تا ۴ سال نسبت به کودکان ۵ تا ۱۰ سال، رسیدن جمعیت دهه شصت به سن ازدواج است اما به طور کلی جمعیت کودکان در کشور رو به کاهش است.

این جمعیت‌شناس با تاکید بر این که به دلیل کاهش باروری، جمعیت کودکان نسبت به سال‌های گذشته رو به کاهش است، اظهار کرد: مطابق آمار سال ۹۵، تعداد کل کودکان زیر ۱۰ سال حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر معادل با ۱۷ درصد از جمعیت کل کشور است.

کاظمی‌پور افزود: جمعیت فعلی کودکان پسر حدود ۵۱ درصد معادل با ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر و جمعیت کودکان دختر حدود ۴۹ درصد معادل با ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر است.

  • ۲ درصد از کودکان از تحصیل محروم‌اند

به گفته کاظمی‌پور حدود ۵ میلیون نفر از جمعیت کل کودکان در حال تحصیل در مقطع ابتدایی هستند و حدود ۲ درصد از جمعیت کل کودکان به دلایل متفاوتی نظیر سکونت در مناطق صعب‌العبور، فقر مطلق و … محروم از تحصیلات ابتدایی‌اند و اصلا به مدرسه نمی‌روند. از میان کودکان در حال تحصیل نیز همگی به امکانات کافی دسترسی ندارند و درنتیجه از لحاظ کیفیت تحصیلی با افت مواجه‌اند.

وی افزود: علیرغم وجود قانون آموزش عمومی و همگانی که انتظار می‌رود تمامی کودکان بتوانند تا پایان دوره متوسطه اول تحصیل کنند اما هنوز حدود ۵۰۰ هزار کودک بی‌سواد در کشور وجود دارد.

  • کم‌توجهی به تغذیه و سلامت کودکان

این جمعیت‌شناس در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت تغذیه کودکان اشاره کرد و گفت: ما شاهد کم‌توجهی به تست سلامت قد، وزن، تغذیه کودکان یک تا ۵ سال هستیم که نیاز است سالی یک مرتبه انجام شود. اگر خواهان جمعیت جوان، سالم و بالنده هستیم باید به کودکان توجه بیشتری نشان دهیم.

  • ۷۰ درصد تهرانی‌ها کودکان خود را تنبیه بدنی می‌کنند

وی به پژوهش انجام شده خود در دهه ۸۰ درباره تنبیه بدنی کودکان توسط والدین اشاره کرد و افزود: مطابق با این پژوهش حدود ۷۰ درصد از خانواده‌های تهرانی کودکان خود را تنبیه بدنی می‌کنند که این رقم بالایی است. از سوی دیگر تنبیه روانی کودک نیز نسبت به تنبیه بدنی می‌تواند آزار بیشتری به کودکان برساند.

کاظمی‌پور در انتها به کودکان کار نیز اشاره کرد و گفت: کودکان کار فرزندان آسیب‌های اجتماعی جامعه‌اند که به دلیل فقر، اعتیاد، بی‌بندوباری والدین و… مجبور به کار هستند، متاسفانه هیچ سازمانی، متولی کامل این کودکان نیست و نمی‌توان تنها با جریمه خانواده‌ها از کار کودکان جلوگیری کرد. به همین دلیل بهترین راهکار تاسیس مدارس شبانه‌روزی برای تحصیل این کودکان است.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

همشهری آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا