سامانه تایید منشا ارز واردات کالا مجددا فعال شد

به گزارش رصد روز، روح‌اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت:ساعتی پیش با پیگیری‌های صورت گرفته توسط گمرک، بانک مرکزی تبادل اطلاعاعات با گمرک را از سر گرفت و مشکل تایید منشا ارز اظهارنامه‌های گمرکی و یا تایید سامانه‌ای ارز در زمان ترخیص کالا برطرف شد و صاحبان کالا می‌توانند به اظهار کالا بپردازند.

لطیفی افزود:با پیگیری گمرک و هماهنگی سازمان بازرسی کل کشور، شورای اجرایی فن آوری اطلاعات، وزارت صمت و بانک مرکزی و جلسات مجزای امروز گمرک با بانک مرکزی و وزارت صمت، سامانه قبلی تایید منشا ارز، تبادل اطلاعاتش را با گمرک از سر گرفت و مجدد فعال شد.

او تاکید کرد: این سامانه از سال ۱۳۹۰ فعال بوده و تایید منشا ارز واردات کالا‌ها از این طریق از سوی بانک مرکزی در دو مرحله اظهار کالا و ترخیص صورت می‌گرفت که برای جایگزینی، تغییر سرویس و یا فرایند جدید حتما می‌بایست دیتا‌های لازم بانک مرکزی در اختیار گمرک قرار گیرد.

این مقام مسئول افزود: گمرک اصراری بر دریافت مستقیم دیتا به روش گذشته از بانک مرکزی در آینده ندارد، اما معتقد است که برای تغییر رویه و دریافت اطلاعات از سامانه جامع تجارت می‌بایست مانند همه دنیا، سرویس جدید تبادل دیتا همزمان با سرویس قدیم فعال شود و صحت سنجی و پایداری دیتا نیز بررسی شود و سپس سرویس قبلی کنار گذاشته شود تا اینگونه صاحبین کالا و گمرک دچار مشکل نشوند و وظایف گمرک هم دچار خدشه نشود.

سخنگوی گمرک در پایان از همکاری سازمان بازرسی کل کشور، شورای اجرایی فن آوری اطلاعات تشکر کرد و از همراهی عصر امروز وزارت صمت و بانک مرکزی برای کمک به حل مساله پیش آمده تقدیر کرد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا