چطور‌ فرزندی مسئولیت‌پذیر تربیت کنم؟

به گزارش رصد روز، برای این‌که فرزند مسئولیت‌پذیری تربیت کنید باید مسئولیت را نه به‌عنوان یک بار،  بلکه به‌عنوان یک لذت برای کودک‌تان تعریف کنید. خود کودکان هم نمی‌خواهند لوس و نازپرورده باشند؛ آن‌ها از مسئولیت گرفتن و قدرتمند بودن لذت می‌برند؛ پس این حس خوب را به آن‌ها هدیه دهید. فرزندان شما همان‌قدر که آن‌ها را تشویق کنید، مسئولیت‌پذیر می‌شوند.

اگر به کودک‌تان کمک کنید که کنترل زندگی خودش را به عهده بگیرد و هرجا لازم بود او را تشویق کنید که مهارت‌های جدیدی یاد بگیرد، آن‌وقت کودک‌تان خودش می‌خواهد مسئولیت‌های جدید را بپذیرد. به جای این‌که از او انتظار مسئولیت‌پذیری داشته باشید، باید او را تشویق کنید خودش مسئولیت‌های جدید را بپذیرد. این تغییر آهسته اتفاق می‌افتد، ولی واقعا تغییر مهمی در زندگی فرزند شماست.
وظایفی را متناسب با سن و توان کودک به او بسپارید. به طور مثال، کودکان باید مسئول جمع آوری اسباب بازی‌ها و مرتب کردن اتاق خود باشند.
کودکان را در تعیین وظایف مشارکت دهید. اگر فرزند شما در انتخاب وظایفِ مربوط به خود سهمی داشته باشد، بیشتر به حرف شما گوش خواهد کرد.
وقتی وظایف مشخص شد، در پیگیری آن ثبات داشته باشید. گاهی والدین صبور نیستند و فکر می کنند اگر خودشان کاری را انجام دهند آسان‌تر از این است که بارها آن را به فرزندشان گوشزد کنند.
برای شانه خالی کردن از وظیفه، پیامدهایی در نظر بگیرید، مثل محرومیت از دسر مخصوص یا تماشای تلویزیون به مدت  ۱۵دقیقه.
چند قانون مشروط تعیین کنید. مثلا برای روز جمعه می توانید چنین قانونی قرار دهید: اول تمام کارها را انجام می دهیم و بعد به گردش می رویم.
به کودک بیاموزید که مسئول جبران اشتباهات خود نیز باشد. مثلا اگر چیزی را روی زمین ریخت باید از او بخواهیم در تمیز کردن آن کمک کند.

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

 

 

آخرین خبر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا