۱۵ هزار هکتار از باغات درگیر هجوم ملخ ها

به گزارش رصد روز ، معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات  با بیان اینکه سطح مبارزه با ملخ بومی در سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد که این موضوع می تواند به دلیل گرم شدن هوا، بارندگی کم و خشک شدن مراتع باشد، گفت: در حال حاضر در برخی از استانها از جمله گیلان، زنجان و قزوین پوره ملخ‌های مراکشی بالدار شده‌اند و درحال پرواز به سمت باغات و مزارع سبز هستند.

مسعود لطیفیان  آخرین وضعیت ملخ صحرایی در کشور را تشریح کرد و گفت: تاکنون با آفت ملخ صحرایی در سطحی بالغ بر ۱۵هزارو۳۳۶ هکتار مبارزه شده است که ۸۸۹۷ هکتار آن در استان خوزستان با ملخ بالدار و پوره، ۵۹۴۵ هکتار آن در بوشهر با ملخ بالدار و پوره و ۴۵۰ هکتار در ایلام مبارزه با ملخ بالدار بوده است.

وی ادامه داد: سطح ردیابی و دیده‌بانی از مهر ۱۳۹۹ تاکنون در حدود ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار انجام شده و همچنان ادامه دارد. در حال حاضر نیز وضعیت ملخ صحرایی در کشور آرام  بوده و در برخی مناطق در غرب بوشهر به صورت لکه‌ای مبارزه با پوره در حال انجام است. آخرین زمان مبارزه با پوره در گناوه بوشهر روز ۲۹ اردیبهشت در سطح ۱۳۵ هکتار گزارش شده است.

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات اضافه کرد: عملیات ردیابی و دیده بانی در تمامی استان‌های جنوبی و کانونی ملخ صحرایی درحال انجام است.

  فال روزانه چهارشنبه 29 دی 1400

وی در ادامه به وضعیت ملخ های بومی نیز اشاره کرد و گفت: پیش بینی می‌شود در سال جاری در سطحی حدود ۳۰۰ هزار هکتار مبارزه با ملخ‌های بومی در کشور صورت بگیرد. همچنین سطح مبارزه با ملخ‌های بومی تا به امروز در حدود ۱۱۰ هزار هکتار در ۱۶ استان گزارش شده است.

افزایش سطح مبارزه با ملخ بومی به علت گرمی هوا

لطیفیان با اشاره به اینکه بیشترین سطح مبارزه مربوط به استان زنجان در حدود ۳۸هزار هکتار بوده است، عنوان کرد: سطح مبارزه در سال جاری افزایش پیدا خواهد کرد و نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز پیشرفت کرده است که این موضوع می تواند به دلیل گرم شدن هوا، بارندگی کم و خشک شدن مراتع باشد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر در برخی از استانها از جمله گیلان، زنجان و قزوین پوره ملخ های مراکشی بالدار شده‌اند و درحال پرواز به سمت باغات و مزارع سبز هستند. ملخ های بومی در کشور که مبارزه با آنها صورت می گیرد شامل ملخ مراکشی، ایتالیایی، ملخ شاخک بلند اوارویستا، پلی سارکوس، شکم بادمجانی و انواع ملخ های بومی و غیرمهاجر هستند.

 

ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا