ترشح پشت حلق و ۵ روش برای درمان آن

ترشح پشت حلق (PDN) به ترشحات مخاطی منشا گرفته از مجاری پشت بینی گفته می‌شود و گاهی با افزایش ترشح می‌تواند منجر به ایجاد احساس ناخوشایند و آزار فیزیکی در افراد شود.

به گزارش رصد روز، به نقل از «لیو استرانگ» نوشت: «طبق آن چه دکتر دیوید ارشتاین، متخصص آلرژی و ایمونولوژیست، دارای مجوز فعالیت در نیویورک آمریکا توضیح می‌دهد، ترشح پشت حلق (PDN) به ترشحات مخاطی منشا گرفته از مجاری پشت بینی گفته می‌شود و گاهی با افزایش ترشح می‌تواند منجر به ایجاد احساس ناخوشایند و آزار فیزیکی در افراد شود.

به گفته آکادمی جراحی گوش، حلق، بینی و سر و گردن آمریکا، غدد موجود در بینی و گلوی هر یک از ما روزانه یک یا دو چهارم از مخاط بدن را تولید کنند. این مخاط نقش مهمی در سلامتی انسان ایفا می‌کند که از جمله مهم‌ترین عملکردهای آن می‌توان به تمیز و مرطوب نگه‌داشتن پوشش داخلی بینی و جلوگیری از ایجاد عفونت اشاره کرد. حال پی‌ان‌دی با افزایش میزان ترشحات و احتقان در مسیر تنفسی که معمولا در نتیجه آلرژی، ریفلاکس اسید، سینوزیت و عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا رخ می‌دهد، زندگی را برای فرد دشوار می‌کند.

کسانی که دچار ترشح پشت حلق می‌شوند، غالبا با علائمی نظیر احساس وجود ترشحات مخاطی در قسمت پشتی حلق، تلاش برای بیرون راندن این ترشحات و همچنین سوزش و درد گلو رو به رو خواهند شد. در این میان توصیه می‌شود که بیماران پیش از رجوع به درمان‌های دارویی، از روش‌های غیر دارویی اثبات شده و موثر در این زمینه استفاده کنند:

روش شماره ۱: شست‌وشوی بینی

اولین راه حل و در عین حال ساده‌ترین متد ممکن استفاده از اسپری‌های نرمال‌ سالین یا همان آب نمک یا کیت‌های نمکی شست‌وشوی بینی است. دیده شده که چنین روش‌هایی نه‌تنها به هیچ عنوان تهاجمی نیستند بلکه می‌توانند به طور موثری خاتمه‌دهنده ترشحات مخاطی بینی و احتقان ناشی از آن هم باشند. محلول‌های نرمال سالین به شکل اسپری، قطره و سرم در دسترس هستند و افراد بسته به تمایل شخصی خود قادر به خرید هر یک از این مدل‌ها خواهند بود.

توجه داشته باشید که بهتر است برای شست‌وشوی بینی تنها از آب مقطر، استریل یا محلول‌های نرمال‌ سالین استفاده شود و آب شیر جایگزین موارد مذکور نشود.

روش شماره ۲: نوشیدن آب

یکی دیگر از روش‌های بسیار آسان برای مقابله با ترشحات مخاطی افزایش یابنده در بینی، افزایش آب مصرفی طی روز به شمار می‌رود. متخصصین گوش و حلق و بینی معتقد هستند که پر کردن لیوان با H2O هیچگاه فکر بدی نخواهد بود و می‌تواند به مرور منتج به بهبود شرایط شود.

بدین‌ترتیب اطمینان حاصل کنید که به منظور رقیق‌سازی ترشحات مخاطی آزاردهنده به اندازه کافی بدن خود را آبرسانی کرده‌اید. نوشیدن آب بیشتر همچنین می‌تواند به تغییر طعم بد دهان که ناشی از افزایش تولید ترشحات مخاطی است کمک زیادی کند.

روش شماره ۳: تغییر وضعیت خواب

تاکنون چند بار با وضعیت کاهش کیفیت خواب به دنبال گرفتگی یا آبریزش بینی مواجه شده‌اید؟ هنگام درازکشیدن ترشحات مخاطی در قسمت پشت گلو جمع شده و باعث می‌شوند که فرد دچار آبریزش، گرفتگی مسیر تنفسی و سرفه شود. مجموعه این عوامل فرآیند خواب را بر هم زده و منجر به بیدار کردن شما خواهند شد.

برای آن که بتوانید از چنین عوارضی پیشگیری کنید، استفاده از یک بالش اضافی زیر سر راهگشا خواهد بود. با افزایش ارتفاع سر، نیروی جاذبه به حرکت رو به پایین ترشحات و خواب راحت‌تر کمک می‌کند.

روش شماره ۴: استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز در ساعات شب

هوای خشک منجر به تحریک بیشتر سینوس‌ها شده و باعث می‌شود که در واکنش به آن بدن تولید مخاط را افزایش دهد. برای مقابله با این وضعیت می‌توان از روشی ساده و در دسترس استفاده کرد و آن هم چیزی نیست جز بالابردن رطوبت اتاق خواب در ساعات شب و هنگام آماده‌شدن برای خواب شبانه. دستگاه‌های رطوبت‌ساز با تامین رطوبت مورد نیاز به پاکسازی مجاری بینی کمک می‌کنند.

لازم به ذکر است که در صورت استفاده از دستگاه‌های رطوبت‌ساز، در راستای جلوگیری از رشد کپک ضروری است فیلتر آنها را با توجه به دستورالعمل شرکت سازنده و در بازه‌های زمانی مشخص تعویض کنید. در غیر این صورت نه‌تنها تنفس برای فرد دشوارتر از گذشته خواهد شد، بلکه زمینه تشدید نشانه‌های آلرژی نیز فراهم می‌شود.

روش شماره ۵: درمان‌های دارویی بدون نیاز به نسخه

اگر هیچ‌یک از متدهای شست‌وشوی بینی، نوشیدن آب، افزایش ارتفاع سر هنگام خواب یا دستگاه رطوبت‌ساز به بهبود شرایط کمک نکردند، می‌توانید برای تسکین کوتاه‌مدت ترشح پشت حلق از درمان‌های دارویی بدون نیاز به نسخه پزشک یا همان داروهای OTC استفاده کنید. البته توصیه می‌شود برای انتخاب مناسب‌ترین داروی ممکن، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. گزینه‌های پیشنهادی شامل موارد زیر خواهند بود:

– گایافنزین به منظور نرم و نازک‌شدن ترشحات مخاطی

– ضد احتقان‌های موضعی بینی مانند قطره فنیل‌افرین (توجه داشته باشید که به علت عارضه احتقان برگشتی این قطره نباید بیش از ۳ الی ۴ روز مورد استفاده قرار گیرد.)

– انواع آنتی‌هیستامین‌ها مانند سیتریزین، لوراتادین یا فکسوفنادین

همان طور که گفته شد ترشح پشت حلق می‌تواند به دنبال عفونت‌های ویروسی نیز ایجاد شود. از این رو اگر پس از گذشت حداقل ۳ روز هیچ اثری از بهبودی حاصل نشد یا با پی‌ان‌دی مزمن روبه‌رو بودید، مراجعه به پزشک اولویت خواهد داشت.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

عصر ایران

مطالب مرتبط

آخرین اخبار