قیمت دلار صرافی ملی امروز ۴ بهمن ۱۴۰۱

image_pdfimage_print

قیمت دلار صرافی ملی امروز سه شنبه ۴ بهمن از سوی بانک مرکزی اعلام شد. قیمت دلار صرافی ملی در نوسان است.

به گزارش رصد روز،امروز قیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران۳۹ هزار و ۷۹۳ (سی و نه هزار و هفتصد و نود و سه تومان) اعلام شد.

براین اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۳۹ هزار و ۳۹۵ (سی و نه هزار و سیصد و نود و پنج تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۳۹ هزار و ۷۹۳ (سی و نه هزار و هفتصد و نود و سه تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۴۲ هزار و ۷۸۷ (چهل و دو هزار و هفتصد و هشتاد و هفت تومان) و قیمت فروش یورو ۴۳ هزار و ۱۴۹ تومان (چهل و سه هزار وصد و چهل و نه تومان) است.

سیاست‌ دولت در بحران‌های ارزی تکراری است

در همین راستا میثم رادپور با اشاره به سیاست‌های تکراری دولت در بحران‌های ارزی به تجارت‌نیوز گفت: در چنین شرایطی در مرحله اول، دولت موضع مخالفت می‌گیرد و با این ادعا که روند را کاهشی می‌کنیم به بازار واکنش نشان می‌دهد.در مرحله بعد موضع تلاش برای کاهش قیمت می‌گیرد، بعد وارد عمل می‌شوند و اولین کاری که می‌کنند فروش طلا است.

او با تاکید بر اینکه این چهارمین بار است که بانک مرکزی در مواجهه با بحران‌های ارزی طلا می‌فروشد خاطرنشان کرد: وقتی اینقدر در عملکردها شباهت وجود دارد، در نتایج هم به همین میزان شباهت وجود دارد بنابراین فقط کافی است بدانیم در دوره‌های قبلی چه اتفاقی افتاده است. ما از روند‌های گذشته به این نتیجه می‌رسیم که روند فعلی چگونه می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه در حال حاضر ما تورم‌هایی را تجربه می‌کنیم که در طول سال‌های گذشته با آن مواجه نبودیم افزود: قیمت ارز نسبت به سایر دارایی‌ها افزایش کمتری داشته و بر اساس اقتصاد مقاومتی و استاندارهای داخلی قیمت ارز نسبت به قیمت مسکن، خودرو و سایر دارایی‌ها تغییری نکرده است.

او ادامه داد: در کشور ما دلار فقط اثر تورم را نشان نمی‌دهد زیرا آنچه به آن تراز تجاری در موازنه پرداخت‌ها گفته می‌شود، تنها قلمی نیست که جریان‌های نقدی ارزی ایجاد می‌کند. یعنی ما فقط به خاطر نیازمان نیست که ارز می‌خریم بلکه ما به خاطر نگرانیمان ارز می‌خریم.

رادپور با بیان‌ اینکه اثر تورم و خروج سرمایه بر ارز به طور جدی اتفاق افتاده خاطرنشان کرد: ما دلار را تنها برای واردات یا صادرات نمی‌خریم بلکه برای اینکه نگرانی خود را نسبت به کاهش ارزش ریال که با سرعت زیادی در حال افت ارزش است، کاهش دهیم دلار می‌خریم، که به آن خروج سرمایه‌ می‌گویند.

او با این عنوان که نرخ‌های فعلی قیمت دلار و حتی ۱۰ هزار تومان بالاتر از آن تحلیل خوش‌بینانه‌ای برای دلار است گفت: پیش از این ما دوره‌های تثبیت بزرگتری در قیمت ارز داشتیم و به مرور دوره‌های تثبیت کوتاه و کوتاه‌تر شده است، تا جایی که به نظر می‌رسد بعد از جهش فعلی قیمت، رژیم ارزی کشور برخلاف آنچه می‌گفتند شناور مدیریت شده هیچ موقع شناور مدیریت شده نبوده و به نظر من تثبت و جهش بوده است، بنابراین بعد از جهش فعلی قیمت شناور شود.

رادپور خاطر‌نشان کرد: در صورتی که از سوی دولت اقدامی در راستای بهبود وضعیت اقتصادی صورت نگیرد، با توجه به حرکاتی که از دلار می‌بینیم روند قیمت دلار افزایشی است.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا