سهم قطر از تجارت خارجی ایران چقدر است؟

به گزارش رصد روز، از مجموع تجارت خارجی ایران با حجم ۸۰ میلیارد دلار، سهم قطر کمتر از یک درصد است.

در جریان سفر اخیر رئیس جمهور به قطر و شرکت در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز جریان مذاکرات اقتصادی مورد توجه قرار دارد که البته رئیس جمهور نیز در این سفر ابراز امیدواری کرده که گامی در راستای ارتقای روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری بین کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس باشد.

سهم تجارت با قطر در کل تجارت خارجی

به بهانه سفر رئیس جمهور به قطر، جریان تجارت خارجی ایران با این کشور در آمار گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت.

این در حالی است که در ۱۰ ماهه امسال کل تجارت خارجی ایران، ۱۳۳.۶ میلیون تن به ارزش ۸۰ میلیارد دلار بوده است، در حالی که مجموع تجارت ایران با قطر به حدود ۹۷۰ هزار تن به ارزش ۱۲۶ میلیون دلار می‌رسد که نشان می‌دهد هم از لحاظ وزنی و هم ارزش بسیار کمتر از یک درصد ارزش کل  تجارت خارجی ایران است.

اما لطیفی – سخنگوی گمرک ایران جزئیات بیشتری در رابطه با وضعیت تجاری ایران و قطر  اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش در ۱۰ ماهه امسال حجم صادرات ایران به قطر حدود ۹۶۸ هزار تن به ارزش بیش از ۱۱۷ میلیون دلار بوده است.

۴۵ درصد وزن صادرات ، مصالح ساختمانی است

عمده صادرات ایران به قطر از لحاظ وزنی به مصالح ساختمانی بر می‌گردد که حدود ۴۹۴.۵ هزار تن به ارزش بیش از ۱۰.۹ میلیون دلار بوده است که نشان می‌دهد حدود ۴۵ درصد وزن صادرات ایران به قطر را مصالح ساختمانی در بر می‌گیرد اما ارزش آن به ۱۰ درصد هم نمی رسد و یا ۲۵ هزار تن محصولات آهنی به ارزش ۱۸ میلیون دلار به قطر صادر شده است.

همچنین اقلامی مانند محصولات شیلاتی به قطر صادر شده است که به حدود ۱۷۵۰ تن به ارزش بیش از ۴.۳ میلیون دلار می رسد و یا محصولات کشاورزی با ۱۶۷ هزار تن به ارزش ۵۵ میلیون دلار، محصولات لبنی به وزن ۷۲ تن و ارزش بیش از ۲۴.۲ هزار دلار  صادر شده است.

در سایر اقلام می توان به ۴۴۱ تن تخم مرغ به ارزش ۲۶۱.۸ هزار دلار، ۶.۵ تن برنج به ارزش ۸۶۶۶ دلار، عسل طبیعی هشت تن به ارزش ۲۸ هزار دلار و یا آب معدنی به وزن ۵۹ تن به ارزش ۲۹.۱ هزار دلار اشاره کرد. لوازم بهداشتی، عرقیات، مخازن آب، صنایع دستی، فرش، پوشاک و یا اقلامی مانند قایق تفریحی و لوازم الکترونیکی دیگر محصولات صادراتی ایران به قطر است.

سهم قطر از تجارت خارجی ایران

واردات یک میلیون دلاری شتر

اما حجم واردات از قطر هم پایین است، بطوریکه فقط ۱۹۰۰ تن به ارزش ۷.۲ میلیون دلار واردات صورت گرفته که می توان به یک میلیون دلار به وزن ۹۵ تن شتر اشاره کرد. همچنین در دیگر اقلام خوراک آبزیان با ۴۱۰ کیلو و یا خمیر چوب با ۱۱۸۳ تن به ارزش ۱.۸ میلیون دلار و گوشی تلفن همراه به وزن ۸۳ کیلو به ارزش ۴۹ هزار دلار وجود دارد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا