پیش بینی وضع هوا فردا ۱ دی ۱۴۰۰

به گزارش رصد روز، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور از تشدید بارش برف و باران در برخی مناطق کشور از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی با ادامه فعالیت سامانه بارشی امروز در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شرقی خوزستان، بوشهر، نیمه شمالی فارس، یزد، شمال کرمان،‌ خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی و به‌صورت پراکنده در استان‌های اصفهان،‌آذربایجان شرقی،‌آذربایجان غربی، غرب کردستان، قزوین، البرز، تهران بارش برف و باران، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق جنوبی کشور رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

شدت بارش‌های امروز برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان و شمال فارس است.

از اواسط امروز ضمن تضعیف سامانه بارشی و عبور از مناطق مذکور، در شرق و شمال شرق به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی فردا چهارشنبه تا شنبه هفته آینده نفوذ هوای سرد و کاهش محسوس دما در نیمه شمالی کشور باعث تشدید بارش‌ها در استان‌های ساحلی دریای خزر و بارش پراکنده برف در شمال غرب کشور می‌شود.

شنبه هفته آینده با ورود سامانه بارشی علاوه بر شمال غرب و سواحل شمالی، مناطق غرب، جنوب غرب، غرب، مرکزی و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی نیز بارش برف و باران پیش‌بینی شده است.

 سامانه بارشی یکشنبه آینده در شمال شرق کشور فعال بوده و سپس از کشور خارج می‌شود.

بر اساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش یابی هواشناسی، وضعیت جوی استان تهران، با توجه به تضعیف سامانه بارشی برای امروز و فردا (۳۰ آذر و اول دی ماه) آسمان صاف تا قسمتی ابری همراه با غبار محلی و در اواخر وقت مه رقیق و در بعضی ساعات نیمه ابری همراه با وزش باد و در ارتفاعات گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

از بعدازظهر روز پنجشنبه تا ظهر روز شنبه (۲ تا ۴ دی ماه) با تقویت سامانه بارشی، آسمان نیمه ابری به‌تدریج افزایش ابر همراه با وزش باد خواهد بود و از اواخر وقت روز جمعه (۳ دی ماه) بارش پراکنده باران و در ارتفاعات بارش برف و برای روز شنبه (۴ دی ماه) نیز در برخی ساعات بارش باران و برف و در ارتفاعات بارش برف همراه با کولاک برف و در برخی ساعات مه آلود پیش بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، ایستگاه فیروزکوه (امین‌آباد) با دمای  ۳- درجه سانتیگراد سردترین نقطه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران نیز فردا (اول دی ماه) صاف همراه با غبار صبحگاهی و وزش باد و در بعد از ظهر قسمتی ابری تا نیمه‌ابری با بیشترین و کمترین دمای ۱۱ و ۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

آسمان پایتخت پس فردا (۲ دی‌ماه) صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش باد خواهد بود و دمای هوا در گرم‌ترین و سردترین زمان به ۱۰  و ۱  درجه سانتیگراد می‌رسد.

توصیف سامانه اول: تداوم فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، بارش باران و رعد و برق در مناطق گرمسیر، وزش باد شدید.

تشدید بارش برف و باران

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، شرق کردستان، مرکزی، قم، لرستان، شمال بوشهر، نیمه شمالی فارس، اصفهان، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد و شمال و غرب خراسان جنوبی.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: مازندران، گیلان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال برخورد صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال تأخیر در پرواز.

توصیه: پرهیز از رفت‌وآمد غیرضروری بین‌شهری، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و عدم صعود عشایر کوچ‌رو به ارتفاعات، آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای برف‌روبی در مناطق سردسیر، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی.

  فال روزانه دوشنبه 4 بهمن 1400

توصیف سامانه دوم: وزش باد شدید

زمان شروع: شب سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

زمان پایان: ظهر چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱

نوع مخاطره: وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: اردبیل، گلستان، غرب مازندران، کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان جنوبی.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و جنوب سمنان.

اثر مخاطره: احتمال خسارت به گلخانه‌ها؛ احتمال خسارت به سازه‌های موقت؛ احتمال اختلال در تردد جاده‌ای به‌ویژه در مناطق کوهستانی و گردنه‌ها؛ احتمال اختلال در عملیات پرواز.

توصیه: محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در عبور از مجاورت ساختمان‌های نیمه‌کاره، تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات ناشی از وزش باد شدید، لغو فعالیت‌های کوهنوردی، لغو پرواز هواپیماهای سبک و گلایدرها، انجام اقدامات مقتضی برای حفاظت از تأسیسات و محصولات کشاورزی به‌ویژه در جنوب کشور و سایر اقدامات پیشگیرانه.

توصیف سامانه: افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: عصر سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۴

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی خلیج فارس ۱.۵ تا ۲ متر و در نواحی فراساحل خلیج فارس تا ۳ متر.

افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی دریای عمان تا ۱.۵ متر و در نواحی فراساحل دریای عمان تا ۲ متر.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: غرب خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان.

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۲: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، نواحی ساحلی و دور از ساحل هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سیستان و بلوچستان.

جمعه ۱۴۰۰/۱۰/۰۳: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۴: خلیج فارس، دریای عمان، تنگه هرمز، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان.

هواشناسی فردا اولین روز زمستان

اثر مخاطره: آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و نیمه‌سنگین و اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی، به‌ویژه اجتناب از تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فراساحل.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش باران در مناطق گرمسیر و برف در مناطق سردسیر و ارتفاعات، وزش باد شدید، در مناطق گرمسیر همراه با رعد و برق.

منطقه اثر:

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳۰: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب کردستان، جنوب آذربایجان غربی، شرق لرستان، نیمه شرقی و شمال خوزستان، غرب و جنوب اصفهان و ارتفاعات استانهای البرز، قزوین، تهران، سمنان.

چهارشنبه ۱۴۰۰/۱۰/۰۱: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و غرب کردستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی، مسدود شدن جاده‌های کوهستانی و برفگیر، تأخیر یا لغو پرواز، تخریب سازه‌های موقت و سست و احتمال شکستن درختان.

توصیه: پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، تجهیز خودروها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، جلوگیری از هرگونه فعالیت‌های کوهنوردی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و آمادگی فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، راهداری، وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی ناشی از بارش برف و وقوع سیلاب، تقویت سازه‌های موقت.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا