شناسایی۲۷۰۰ هکتار زمین برای تغییر کاربری و ساخت ملی مسکن

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، مقام مسئول وزارت راه و شهرسازی از تامین زمین ۲.۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن خبر داد و گفت: ۲۷۰۰ هکتار زمین با قابلیت تغییر کاربری برای تولید مسکن شناسایی شده است.

 ارسلان مالکی عضو هیئت‌ مدیره سازمان ملی زمین و مسکن با یادآوری این‌که ۱۴ هزار و ۸۸۹ هکتار اراضی داخل محدوده شهرها شناسایی شده که مستعد بارگذاری ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن هستند، اظهار کرد: برآورد این است که حدود۹۸۰ هزار واحد مسکونی در این اراضی قابلیت بارگذاری خواهند داشت. این اراضی با احتساب شهرهای جدید است که تا هفته گذشته در بانک زمین بارگذاری شده است.این اراضی تامین شده و مراحل نهایی کارگروه‌ها و کمیسیون‌ها را طی کرده و‌ آماده برای تولید مسکن است.

وی افزود: حدود ۴۱ هزار هکتار اراضی دیگر متعلق به سازمان ملی زمین و مسکن و شهرهای جدید در خارج از محدوده شهرها و در حریم شهرها شناسایی شده است که مراحل الحاق آن‌ها به محدوده شهر در کارگروه‌های استانی و در شورای برنامه‌ریزی استان در حال پیگیری است.

وی با یادآوری اینکه مراحل الحاق شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر توسط شورای عالی مسکن به استانداران و شورای برنامه‌ریزی استان تفویض شده است، توضیح داد: در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر جمعیت بعد از تایید در شورای برنامه‌ریزی در شورای‌عالی شهرسازی و معماری بررسی و تایید می‌شود. از این اراضی که ۴۱ هزار هکتار در حال بررسی است، پیش‌بینی این است که چنانچه تمامی اراضی الحاق شوند بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد در این بخش می‌توان برای طرح نهضت ملی مسکن زمین تامین کرد.

عضو هیات‌مدیره سازمان ملی زمین و مسکن گفت: با احتساب این دو عدد یکی اراضی داخل محدوده که کاربری مسکونی دارند و دیگری اراضی واقع در حریم که مراحل الحاق را طی می‌کنند مشروط به آنکه مراحل الحاق طی شود حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن از این اراضی قابل تامین است.

مالکی همچنین اعلام کرد: به غیر از این ظرفیت که از اراضی ملی موجود تامین می‌شود سایر ظرفیت‌های قانون جهش تولید مسکن نیز بررسی شده است. به عنوان نمونه، ظرفیت‌های موجود در ماده ۸ قانون جهش تولید مسکن که تغییر کاربری اراضی را مطرح کرده است ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار در آن بخش اراضی شناسایی شده است که برای طرح در کمیسیون ماده ۵ استان‌ها در حال رسیدگی است و منتظر نظر کمیسیون‌های ماده ۵ هستیم.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا