صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی، چگونه به کمک اکوسیستم نوآوری می‌آید؟

صندوق “اسنواونچرز”(صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه انتخاب) به عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (CVC)، دارای مجوز رسمی فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی(CVC) در ایران با تأیید صندوق نوآوری و شکوفایی است که هدف خود را ...

صندوق “اسنواونچرز”(صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر گروه انتخاب) به عنوان اولین صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی (CVC)، دارای مجوز رسمی فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی(CVC) در ایران با تأیید صندوق نوآوری و شکوفایی است که هدف خود را نقش‌آفرینی بین صنعت و زیست‌بوم فناوری قرار داده است و از ابزارهای مختلف سرمایه‌گذاری در شرکت‌های نوآور و فناور برای تحقق این هدف استفاده می‌کند.

به گزارش رصد روز  ،  به نقل از مرکز ارتباطات رسانه‌ای گروه صنعتی انتخاب الکترونیک، سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی که معادلی برای عبارت ‏Corporate Venture Capital‏ بوده و با نام‌های سرمایه‌گذاری ‏ریسک‌پذیر شرکتی یا سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی نیز شناخته می‌شود، یک روش سرمایه‌گذاری فراگیر است که طیف ‏گسترده‌ای از اَشکال مختلف سرمایه‌گذاری مربوط به یک شرکت مادر را شامل می‌شود.

در ابتدایی‌ترین و البته ‏شناخته‌شده‌ترین نوع سرمایه‌گذاری ‏CVC‏ یک شرکت یا صندوق سرمایه‌گذاری مادر اقدام به تأمین مالی هوشمند یک ‏بخش خصوصی می‌کند که از پتانسیل بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است. اما واقعیت این است که ‏سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی بسیار فراتر از تعریف ارایه شده پیش می‌رود و طیف ‏گسترده‌ای از روش‌ها را نیز شامل می‌شود. این شرکت ها به دنبال سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی هستند که شرکت مادر تولید می‌کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی که موفق به دریافت مجوز فعالیت شوند، طبق اساسنامه صندوق های CVC پس از اخذ این مجوز امکان انجام فعالیت‌هایی همچون سرمایه‌گذاری خطرپذیر در شرکت‌ها با موضوع فعالیت فناورانه و نوآورانه مرتبط با صنعتی که صندوق ذیل آن شکل گرفته است و مشارکت و سرمایه‌گذاری در ایجاد و توسعه، راهبری و توانمندسازی مراکز نوآوری و شتاب دهنده شرکت‌های پژوهشی، فناوری و دانش‌بنیان و شرکت‌های تخصصی در حوزه خدمات مالی و اعتباری مرتبط با فعالیت صندوق را دارند.

جذب و هدایت منابع مالی دولتی، بانک‌ها و موسسات اعتباری مجاز در راستای اهداف، وظایف و اختیارات صندوق، ایجاد، توسعه و بهره‌برداری از ابزارهای تأمین مالی شامل تأمین مالی جمعی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر و تضمین اوراق مشارکت از دیگر فعالیت‌های مجاز صندوق‌های سرمایه‌گذاری شرکتی است.

اولین مجوز رسمی فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی برای اسنواونچرز صادر شد

photo 2023 06 11 00 22 06

بر همین مبنا، کارشناسان صندوق نوآوری و شکوفایی از دفاتر صندوق اسنواونچرز و کارخانه فناوری و نوآوری اسنواتِک(مرکز نوآوری و توسعه فناوری گروه صنعتی انتخاب الکترونیک) بازدید کردند؛ همچنین اولین مجوز رسمی فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی(CVC)  در ایران با تایید صندوق نوآوری و شکوفایی برای این صندوق، صادر شد.

اسنوا ونچرز با مجوز دریافت شده و با توجه به ظرفیت‌های گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب در حوزه‌های لوازم خانگی، پتروشیمی، لجستیک، کشاورزی و ساختمانی می‌تواند به نقش‌آفرینی در ارتباط موثر و فعال بین صنعت و زیست‌بوم فناوری و نوآوری بپردازد.

این صندوق سرمایه‌گذاری همکاری با مؤسسات و نهادهای داخلی و خارجی و عضویت در مجامع تخصصی مرتبط در راستای اهداف صندوق را در دستور کار و مأموریت های خود قرار داده است و بر همین اساس سرمایه‌گذاری خطرپذیر در شرکت‌‌های فناور و نوآور را که بخش قابل توجهی از آنها از سوی نخبگان جوان و گروه‌های پیشتاز در علم و فناوری شکل گرفته را در پیش گرفته است.

تأسیس صندوق اسنواونچرز در راستای تکمیل زنجیره ارزش در گروه انتخاب انجام شده است. چراکه انتخاب الکترونیک فقط تولیدکننده محصول نیست، بلکه یک زنجیره ارزش را در صنعت کشور ایجاد کرده است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط