نگاهی به اقدامات اجتماع محور بانک ایران زمین در سال‌های اخیر

به گزارش رصد روز، بانک ایران زمین از سال‌های اخیر در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود حمایت از سازمان‌های مردم نهاد، کمیته امداد، بهزیستی و هنچنین ساخت مدرسه در مناطق محروم و آسیب‌دیده از سیل و زلزله را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است.

طی دو دهه گذشته مسئولیت اجتماعی شرکت کردن در مسائل مهم نظیر اخلاق، محیط زیست، امنیت، آموزش، حقوق بشر و…را شامل می‌شود. اگرچه اجرای این مفهوم دارای هزینه‌های اولیه بسیاری برای شرکت‌ها و بانک‌هاست، اما این مهم به دلیل بهبود شهرت نهادها، کاهش هزینه در بلندمدت و افزایش تقاضا، موجب افزایش سود و در نهایت منجر به بهبود عملکرد شرکت در بلندمدت شده است.

از آنجایی‌که کلیه واحدهای اقتصادی از جمله بانک‌ها در جهت تحقق اهداف خود به منظور ایجاد توازن بین منافع شرکت و ذینفعان نیازمند به کارگیری ساز و کاری واحد هستند مسئولیت اجتماعی شرکت به‌عنوان راهکاری برای برقراری این تعامل مطرح شده است.

بانک‌ها به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اقتصادی دارای نقش انکارناپذیری در اجتماع بوده و عملکرد آنها بر کل جامعه تأثیرگذار است. لذا توجه به مقوله مسئولیت اجتماعی بسیار حائز اهمیت بوده چراکه از یک طرف بانک‌ها، موظف به تأمین دامنه وسیعی از انتظارات سهامداران هستند و از سوی دیگر انتظار می‌رود که این نهادهای مالی، سود سهامداران را که برای تأسیس بانک سرمایه‌گذاری کرده‌اند به حداکثر برسانند و نقدینگی کافی برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان داشته باشند.

همه این وظایف باید تحت چارچوب نظام‌مند کشورها باشد و به‌طورکلی بانک‌ها باید به عنوان تسهیل‌گر و محرک چرخ‌های اقتصادی هر کشور بتوانند اعتبار خود را در اجتماع افزایش دهند.

بانک ایران زمین در سال‌های اخیر نیز در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی خود حمایت از سازمان‌های مردم نهادی مانند کمیته امداد و سازمان بهزیستی و همچنین حفظ منابع آب، جنگل‌ها، کاهش مصرف انرژی، همکاری با سازمان محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مشارکت در ساخت مدرسه در مناطق محروم و آسیب‌دیده از سیل و زلزله و راه‌اندازی پویش‌های اجتماعی به صورت جدی را در دستور کار خود قرار داده است.

کمپین «همین یک زمین»‌ در بانک ایران زمین (سال ۱۳۹۵)

بانک‌‌ها به دلیل دارا بودن ظرفیت‌‌های سرمایه‌‌گذاری ‌و برخورداری از اطمینان عمومی قابلیت جلب اعتماد مردم و همچنین توان فرهنگ‌سازی در جهت ارتقاء ‌فرهنگ مردم را دارند. بر همین اساس بانک ایران‌ زمین در سال ۱۳۹۵ به عنوان بانک حامی محیط زیست با استفاده از تجارت و ‌اندوخته‌های علمی و تکیه بر پشتوانه‌ اعتماد مردمی و با هدف پاکسازی محیط‌ زیست از انواع آلودگی پویشی با شعار «برای زندگی همین ‌یک زمین را داریم» را راه‌‌اندازی و یک مسابقه جذاب عکاسی و نقاشی نیز با محوریت حفاظت از محیط‌زیست ترتیب داد و برای نفرات برگزیده جوایز نفیسی در نظر گرفت.

کمپین یک قطره کمتر بانک ایران زمین (سال ۱۳۹۷)

کمپین یک قطره کمتر با هدف فرهنگ‌‌سازی در زمینه مصرف صحیح آب در شهریور ۱۳۹۷ در بانک ایران ‌زمین کلید خورد تا در آن هر شخص با هر روشی که با مصرف درست و بهینه آب، باعث صرفه جوئی شود در صفحه شبکه‌‌های اجتماعی خود بنویسد و با هشتگ‌ «#یکقطرهکمتر» بانک ایران زمین را مطلع کند.

بلوط ایران زمین” پویش جدید بانک ایران زمین (سال ۱۳۹۷)

پویش جدید حمایت از “بلوط ایران زمین” با هدف آگاه‌سازی جامعه نسبت به از بین رفتن درختان بلوط مناطق غرب کشور در اواخر سال ۱۳۹۷ و هم‌ زمان با آغاز هفته منابع طبیعی راه‌اندازی شد و همچنان این پویش همه‌ ساله و هم‌ زمان با آغاز هفته منابع طبیعی از سوی بانک ایران‌ زمین برگزار می‌‌گردد.

“آلرژی به مصرف انرژی”برای همکاران بانک ایران زمین (سال ۱۳۹۸)

بانک ایران زمین در راستای اجرای رسالت اجتماعی خود با راه‌اندازی پویش “آلرژی به مصرف انرژی” با هدف مصرف بهینه انرژی در محیط کار و خانه، همکاران خود را دعوت به پیوستن به این پویش زیست محیطی کرد.

حمایت بانک ایران زمین از پویش من هم یک جنگلبانم

نهاد مالی و مردمی ایران‌ زمین در گستره فعالیت‌‌های زیست‌محیطی خود، نگاه ویژه‌ای به جنگل‌ها و مراتع کشور دارد و مهم‌تر از آن، حمایت از قهرمانان ارزشمند طلای سبز را بر خود فرض می‌داند. حمایت صادقانه بانک ایران‌زمین از پویش (#من- هم-یک-جنگلبانم)، به دریافت تندیس از دبیر دومین جشنواره روز جنگلبان منتهی شد.

بانک ایران زمین، حامی سومین دوره جایزه یحیی (سال ۱۳۹۵)

جایزه یحیی جایزه‌ای سالانه ویژه قدردانی از محیط‌بانان سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران است که به ابتکار و همت دو هنرمند عضو انجمن، “مجتبی رمزی” و “پریدخت مشگ‌زاد” در دل انجمن یوزپلنگ ایرانی شکل‌گرفته است. پس از برگزاری نخستین دوره جایزه یحیی در سال ۱۳۹۳ در دانشگاه محیط‌زیست کرج؛ همچنین برگزاری دومین دوره این جایزه در سال ۱۳۹۴ با مشارکت انجمن یوزپلنگ ایرانی، دانشگاه محیط‌زیست، دیده‌بان محیط‌زیست و حیات‌وحش ایران و…؛ سومین دوره این جایزه در۱۴ آذر سال ۱۳۹۵ با حمایت بانک ایران‌زمین و به‌منظور تجلیل از خانواده محیط‌بانان شهید استان‌های فارس و هرمزگان برگزار شد و توانست به سهم خود نقش بسیار مؤثری در ارتقاء فرهنگ عمومی در این زمینه داشته باشد. جایزه یحیی به یُمن زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره محیط‌بانِ شهید، “یحیی شاه‌کوه” محلی به این عنوان مزیّن شده است.

پویش محیط‌ زیستی پیک زمین در بانک ایران زمین

بانک ایران‌ زمین در ماه اسفند ۱۳۹۹ به‌ منظور ادای دین به طبیعت در هفته منابع طبیعی، ضمن حضور در منطقه تلو و کاشت نهال، کمپین محیط‌زیستی بسیار مهم خود به نام (#پیک –زمین) را آغاز کرد.

حمایت از پویش سهم من برای تالاب

پویش سهم من برای تالاب، جدیدترین اقدام حمایتی بانک ایران‌زمین از محیط‌زیست است. این نهاد مالی با حمایت از پویش (#سهم- من- برای- تالاب)، از مخاطبان خود در بسترهای مختلف خواسته است با پیوستن به این پویش و حمایت همه‌جانبه از آن، دین خود را در احیای دوباره تالاب‌های در معرض نابودی؛ همچنین تالاب‌های زنده نیازمند به کمک بیشتر، ادا کنند. استقبال از این پویش نیز بسیار قابل‌توجه بوده است.

گفتنی است؛ بسیاری از مسائلی که ما امروز شاهد آن هستیم نیازمند یک عزم ملی بوده و با همراهی سازمان‌ها و مردم، بازنگری در برخی قوانین، همراهی اقشار مختلف و ارتقاء فرهنگ مسئولیت اجتماعی در کشور قابل حل است و همچنین عملکرد بنگاه‌های اقتصادی نیز باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس کنند که این بنگاه‌ها علاوه بر تلاش برای توسعه اقتصادی و کسب سود، نسبت به مسئولیت اجتماعی خود، واقف هستند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا